Časté dotazy

TÉMA:

  1. Členská základna SDRUŽENÍ AUTOMOBILOVÉHO PRŮMYSLU, základní údaje o českém automobilovém průmyslu (objem produkce, počty pracovníků, průměrné platy atd.)
  2. PRODEJE, REGISTRACE a TRH vozidel České republice
  3. VÝROBA a PRODEJE VOZIDEL ve SVĚTĚ

Prodeje a registrace vozidel, automobilový trh v České republice

  • Kolik vozidel se ročně prodává v České republice a jaký je vývoj na tomto trhu? Základní údaje o prodejích jednotlivých kategorií vozidel od roku 1998 jsou uvedeny ZDE.
  • Kolik je v České republice osobních automobilů a jaký je jejich průměrné stáří? Odpověď naleznete ZDE (a to nejen pro osobní automobily, ale i další kategorie silničních vozidel).
  • Kde je možno získat údaje o velikosti českého trhu ojetých automobilů? Dle našich informací není trh ojetých automobilů v žádné kategorii českou ani zahraniční organizací vyhodnocován. Údaje o prodejích ojetých vozidel v České republice by tedy v současné době bylo možno získat pouze součtem prodejů vykázaných jednotlivými prodejními místy (autobazary). Sdružení automobilového průmyslu zpracovávalo pravidelně (čtvrtletně) pouze údaje o dovozech ojetých vozidel do České republiky (poslední zpracované údaje z roku 2004 viz ZDE). V současné době se měsíčně vyhodnocují souhrnné údaje o prvních registracích za základní kategorie nových a ojetých vozidel (včetně porovnání s předchozím rokem – k dispozici od roku 2003 do roku 2014. Ojetá vozidla z dovozu však pouze doplňují tzv. domácí (vnitřní) trh s ojetými vozidly.
  • Kolik registrovaných osobních automobilů je s dieselovým a a kolik se zážehovým motorem? Podíly registrovaných osobních automobilů podle použitého druhu paliva a objemu motoru jsou uvedeny ZDE.

***********************

VÝROBA a PRODEJE VOZIDEL ve SVĚTĚ

Podrobnější údaje je pak možno získat na internetových stránkách mezinárodních organizací automobilového průmyslu nebo na stránkách jednotlivých národních asociací – viz odkazy na zajímavé stránky.

  • Má Sdružení automobilového průmyslu seznam (adresář) výrobních a montážních závodů jednotlivých výrobních značek vozidel? Souhrnný seznam neexistuje, v sekretariátu AutoSAP je však k dispozici řada podkladů o dislokaci jednotlivých výrobních a montážních závodů ve světě. V případě konkrétního zájmu (požadavku) se doporučuje kontaktovat sekretariát AutoSAP (útvar mezinárodních vztahů).

***********************
 
Tl21